>

Nauka i wiedza

Klucz to wiedza

Wpisy z Kwiecień, 2015

kwi 30

Przedszkole Przedszkole jest to miejsce nauki małych dzieci. W przedszkolu dzieci nie uczą się w taki sam sposób jak w szkole podstawowej czy wyższej, ponieważ są na innym poziomie rozwojowym. Nabierają one dopiero wprawy do posługiwania się różnego rodzaju przedmiotami. Większość osób uważa ze w przedszkolu dziecko się jedynie bawi jest to nie prawda, ponieważ placówka tego typu w formie zabawy ułatwiają zrozumienie dzieciom wielu faktów. Nie maja one jeszcze na tyle rozwiniętego mózgu, aby umiały sobie poradzić z trudnościami nawet zwykły ołówek może sprawiać trudność w utrzymaniu, przedszkole ma za zadanie przygotować dziecko do dalszej nauki w szkole. W przedszkolu dziecko poznaje literki oraz pory roku. Zajęcia muszą być dopracowane do możliwości dzieci, czyli do ich wieku i poziomu rozwoju. Pomimo tego ze w prz4dszkolu panuje system nauczania grupowego to każde dziecko musi być traktowane integralnie. Bardzo ważną rolę pełni tutaj nauczyciel, od którego zależy sposób przekazywania nauki i to jak będą się czuły w placówce.

30 kwietnia 2015 | Kategoria: Szkoła
Tagi: , ,
kwi 26

Język jako sposób porozumiewania się Język, czym jest język? Po co służy nam język? Po co uczymy się co raz to nowszych terminów wzbogacających nasz język? Otóż, języka uczymy się w zasadzie wszędzie. Język to telewizja. Język to literatura. Język to koledzy. Język to szkoła. Język to radio. Wszędzie mamy do czynienia z językiem. Ale czy ktoś się kiedyś zastanawiał do czego nam służy ten język? Pewnie gdyby spytać ludzi na ulicy jakiś procent z nich odpowiedziałby na to pytanie. A język to przecież nic innego jak sposób porozumiewania się między sobą. Logiczne? Jasne, ponieważ pomyślmy wspólnie. Jeśli reporter widział coś ciekawego, wydarzyło się coś niesamowitego, co robi? Mówi, a więc używa języka po to, aby przekazać nam słuchaczom te wieści. A radiowiec? Puszcza nam muzykę, muzyka owszem może być bezsłowna, ale w większości przypadków ma jakieś słowa, czyli używa języka. Co robi reporter jak muzyka nie gra? Mówi, a więc znowu widzimy, że używa języka, żeby się porozumieć. W domu porozumiewamy się językiem opowiadając sobie co się wydarzyło.

26 kwietnia 2015 | Kategoria: Edukacja
Tagi: , ,
kwi 23

Dynamika Dynamika jest jednym z działów fizyki, a konkretniej mechaniki. Zajmuje się ona opisem ruchu ciał materialnych, który ma miejsce pod wpływem działania różnego rodzaju sił. Głównym zadaniem jakie fizyka stawia dynamice jest opis ruchu wykonywanego przez ciała jedynie pod działaniem określonych sił. Do opisu tego ruchu dynamika wykorzystuje tak zwane dynamiczne równania ruchu. Istnieją trzy rodzaje takich równań, równania te mają charakter różniczkowy, a ich zadaniem jest określanie z jaką szybkością zmieniają się wartości określonych wielkości fizycznych określanych w formie funkcji stanu układu w danym momencie. Kryterium podziału dynamiki na różne jej dziedziny jest model mechaniczny. W zależności od tego z jakim modelem dynamicznym mamy do czynienia możemy wyróżnić na przykład dynamikę płynów, dynamikę punktu materialnego i układu punktów materialnych, dynamikę bryły sztywnej, dynamikę ciała sprężystego, dynamikę cieczy, dynamikę gazów i wiele wiele innych. W fizyce dynamika jest czym innym niż kinematyka.

23 kwietnia 2015 | Kategoria: Fizyka
Tagi: , ,
kwi 22

Aparat mowy W tak zwany aparat mowy wyposażony jest każdy z nas. Do aparatu mowy zaliczane są te narządy w naszym organizmie, które biorą udział w powstawaniu wydobywanych przez człowieka dźwięków – czyli po prostu ludzkiej mowy. Pamiętać należy w tym miejscu o tym, że w aparat mowy wyposażony jest nie tylko człowiek. Posiadają go również i zwierzęta, jednakże tylko człowiek posiada zdolność mówienia – naukowcy do dziś nie widzą, dlaczego tak właśnie się dzieje, dlaczego tylko u człowieka wykształciło się coś takiego jak mowa właśnie. Narządy tworzące ogólnie aparat mowy wchodzą w skład układu oddechowego. Jeżeli występują tutaj jakieś zaburzenia, jeżeli nie wszystkie te narządy działają poprawnie, wówczas i człowiek ma problemy z wyartykułowaniem się. mogą być one mniejsze lub większe, zdarzają się również przypadki, że ktoś z jakiś powodów nie mówi w ogóle. Gdybyśmy nie posiadali aparatu mowy, nie byłoby możliwym wypowiadanie swoich myśli na głos. Ułożenie poszczególnych narządów kształtuje nasz głos.

22 kwietnia 2015 | Kategoria: Edukacja
Tagi: , ,
kwi 22

Astrologia Dziedziną bardzo ściśle powiązaną z gwiazdami jest astrologia. My najczęściej – i słusznie poniekąd – kojarzymy ją z horoskopami, które czytamy w różnych gazetach albo na internetowych portalach. Horoskopy są dziełem ludzi, którzy astrologią zajmują się na co dzień. Konstruują je w głównej mierze na podstawie różnych układów gwiazd, ich konstelacji i ustawieniu względem księżyca oraz planet. Używając metamorfozy, można chyba o astrologach powiedzieć, że ludzie ci zajmują się przewidywaniem przyszłości z gwiazd i na podstawie tychże gwiezdnych układów potrafią określić cechy charakteryzujące poszczególne znaki zodiaku. Astrolog, mając do dyspozycji naszą datę urodzenia włącznie z godziną naszego przyjścia na świat, może na przykład wykonać nasz indywidualny horoskop. Do tego używa zazwyczaj mapy nieba, określających położenie gwiazd i planet w danych dniu i o konkretnej, podanej przez nas godzinie. Astrologia kocha gwiazdy, bez nich zresztą nie miałaby racji bytu, a my uwielbiamy astrologię.

22 kwietnia 2015 | Kategoria: Edukacja
Tagi: , ,